Висока кръвна урея при кучета: диагностично значение и клиничен интерес

Висока кръвна урея при кучета: диагностично значение и клиничен интерес

Висока кръвна урея при кучета: диагностично значение и клиничен интерес

Когато тестовете показват висока кръвна урея при кучета, това не е непременно показателно за бъбречно заболяване и трябва да се изследват други възможни причини.

Въведение

Физиологична памет

Висока кръвна урея при кучета: причини

Изводи

 

Въведение

Уреята в кръвта е един от най-тестваните аналитични параметри в рутинната клинична практика, не само защото е маркер за бъбречна недостатъчност, но и защото е част от рутинните профили на кръвната химия.

Като такива, ветеринарите трябва да са запознати с различните процеси, които водят до висока кръвна урея (уремия) при кучета и как да действат в такива ситуации.

Уреята се синтезира в черния дроб от амоний, произведен от катаболизма на аминокиселини, които се получават както от екзогенни (диетични), така и от ендогенни протеинови източници. Екскретира се почти изключително през бъбреците ; въпреки че относително големи количества урея се разграждат до амоняк от чревни бактерии, този амоняк впоследствие се рециклира обратно в урея в черния дроб. В бъбреците уреята се филтрира свободно в гломерула и се реабсорбира в тубулите. Степента на реабсорбция на урея зависи от потока на урината.1

Въз основа на това, уреята е била (и все още се използва) като индиректен маркер за скоростта на гломерулна филтрация (GFR) , като е част от диагностичния панел за пациенти със съмнение за бъбречно заболяване. Въпреки това, уреята е нечувствителна (само плазмена концентрация на урея нараства в последните стадии на бъбречно заболяване) и неспецифичен маркер (уремията може да бъде причинена от различни екстраренални фактори) на бъбречна дисфункция . Следователно кръвната урея трябва винаги да се оценява с други маркери на бъбречната функция (креатинин, SDMA, протеинурия, специфично тегло на урината и др.).

Висока кръвна урея при кучета: причини

Въпреки че понякога се приема, че повишаването на кръвната урея се дължи на спад в GFR, причинен от предшестващо бъбречно заболяване, трябва да се отбележи, че има няколко ситуации, при които кучетата могат да имат висока кръвна урея, но без да страдат от бъбречна дисфункция .

Причини за висока кръвна урея при кучета:

  • Намаляване на GFR (преренална/бъбречна/постренална)
  • Високо протеинови диети
  • Стомашно-чревно кървене
  • Медикаменти (тетрациклини, кортикостероиди, азатиоприн)
  • Повишен протеинов катаболизъм

Връзката между кръвната урея и GFR обаче не е линейна . Това означава, че:

  • В ранните стадии на заболяването, много големи намаления на GFR са свързани с много леки или дори незабележими увеличения на концентрацията на урея;
  • Въпреки това, в случаи на много напреднало заболяване, малки намаления на вече много ниска GFR са придружени от значително повишаване на нивата на кръвната урея. 1,2

Тъй като тубулната реабсорбция на урея се увеличава значително, когато отделянето на урина намалява, хиповолемичните или дехидратирани кучета ще имат много по-високо ниво на урея в сравнение с повишаването на концентрацията на креатинин (преренална азотемия). В тези случаи възстановяването на нормоволемията и електролитния баланс ще нормализира концентрацията на урея.

Производството и отделянето на урея се увеличава с по-голям прием на храни, богати на протеини , така че нивата на урея в кръвта трябва да се измерват след 12-часово гладуване.1,2 Това може да бъде полезно при проверка на придържането към лечението при животни, предписани на бъбречна диета с ниско съдържание на протеини . 4 Пациентите, които се придържат към диетата, трябва да изпитат намаляване на нивата на урея в кръвта, докато повишените нива на урея, но стабилността на други параметри, е показателно за неспазване.

От друга страна, стомашно-чревното кървене може също да повиши нивата на урея в кръвта, тъй като кръвта е източник на ендогенни протеини.1,2 Това също се случва във всяка клинична ситуация, която протича с повишен протеинов катаболизъм ( инфекции , треска, глад и др.) , където високи нива на урея могат да се наблюдават при кучета с нормална бъбречна функция.

И накрая, някои лекарства , като тетрациклини, кортикостероиди или азатиоприн, могат да причинят незначително повишаване на кръвната урея.1,2

Изводи

Въпреки че високата кръвна урея при кучета може да е показателна за бъбречно заболяване, в процеса на диагностика винаги трябва да се вземат предвид други причини. Ако подозрението за бъбречно заболяване остане след оценка на тези други възможности, диагнозата трябва да бъде потвърдена с други показатели за бъбречната функция. Други възможни маркери включват креатинин, SDMA, протеинурия и специфично тегло на урината.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *